Kaip veikia vandens filtrai?

Kaip veikia vandens filtrai

Vanduo yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, tačiau jo kokybės užtikrinimas yra iššūkis, su kuriuo susiduria daugelis namų ūkių. Vandens filtrai užtikrina, kad jūsų naudojamame vandenyje nebūtų priemaišų, jis būtų saugus gerti ir ne tik nekenktų, bet ir prailgintų buitinių prietaisų gyvavimo laikotarpį. Kokie vandens filtrai reikalingi jūsų būstui, priklauso nuo esančios vandens kokybės. Vieniems užtenka tik softening filtro, kitiems iron removal, o tretiems – kombinuoto veikimo filtrų. Tačiau ar žinojote, kad skirtingi filtrai atsiplauna visiškai skirtingu principu. Minkštinimo ir kombinuoto veikimo filtrams yra reikalinga druska, jog vandens filtrų užpildai atgautų pradines savybes, o  nugeležinimo (two column arba vienos kolonos) filtrams ar mechaninio valymo filtrams užtenka tiesiog atitekančio vandens slėgio. Šiame straipsnyje rasite visą reikiamą informaciją apie tai, kaip veikia skirtingų tipų vandens filtrai.

Kaip veikia vandens filtrai, kurie neatlieka jonų mainų

Kaip veikia vandens filtrai

Darbinis filtravimo režimas

Nevalytas vanduo patenka į filtrą (įėjimas). Tuomet prateka pro filtravimo užpildą ir per centrinį vamzdį kyla į vožtuvą, iš kurio vanduo patenka į sistemą (išėjimas). Vandens kiekis, kurį gali išvalyti filtras, priklauso nuo vandens taršos lygio, filtravimo užpildo rūšies ir jo kiekio. Dažniausiai šis ciklas nesitęsia ilgiau kaip savaitę.

Kaip veikia filtras backwash metu

Atbulinis atplovimas (backwash)

Vandens filtrų be cheminės regeneracijos atsiplovimas priklauso nuo stipraus filtravimo terpės "kedenimo" backwash operacijos metu. Šios operacijos pagrindinis tikslas yra atpalaiduoti prilipusias medžiagas nuo filtravimo terpės, jog užpildas atgautų filtravimo gebą, kuri buvo prieš jam užsiteršiant. Nevalytas vanduo, įtekėjęs per įėjimo vietą, leidžiasi pro vertikalų centrinį vamzdį ir per apatinį sietelį pradeda kedenti užpildą. Tokiu būdu nešvarumai būna atkedenti nuo užpildo, jie atlimpa ir būna pašalinti į kanalizaciją.

Suspaudimas and skalavimas (rinse)

Šis ciklas vyksta ta pačia kryptimi kaip ir darbinio filtravimo režimo metu. Vanduo patenka per įėjimą ir teka per filtravimo užpildą (rodyklių kryptimi). Vėliau kyla centriniu vertikaliu vamzdžiu ir būna išmetamas į kanalizaciją. Tokiu būdu užpildas yra suspaudžiamas, jog darbinio filtravimo metu vanduo nepratekėtų pro nesuspaustą užpildą. Todėl šis regeneracijos ciklas yra vadinamas „suspaudimo“ operacija.

Kaip veikia vandens filtrai, kurie atlieka jonų mainus

Kaip veikia filtras su chemine regeneracija

Darbinis filtravimo režimas

Vandens filtras su chemine regeneracija veikia jonų mainų būdu. Jonų mainų reakcijos yra tokio tipo reakcijos, kurių metu junginiai apsikeičia sudėtinėmis dalimis. Vandens minkštinimo atveju, filtro užpildas pritraukia kalkes ir paleidžia iš savęs natrį. Tokiu būdu įvyksta mainai ir kalkės būna pašalinamos iš vandens. Verta paminėti, jog minkštinimo filtrai, iš vandens pašalina tik kalkes. Visi kiti elementai, esantys vandenyje, išlieka nepakitę. Todėl dažnas pasakymas, jog vanduo po filtravimo tampa "negyvu" yra klaidingas. Tokiu pat principu veikia ir kombinuoto veikimo vandens filtrai. Tik šių filtrų užpildai geba pritraukti ne tik kalkes, bet ir geležį bei kitus perteklinius cheminius elementus. Filtro užpildui pilnai "aplipus" kalkėmis, geležim ar kitais elementais, įrenginys yra nepajėgus daugiau išfiltruoti vandens, dėl to reikalinga cheminė regeneracija. Per kiek laiko filtras apsineša pertekliniais cheminiais elementais priklauso nuo jų kiekio vandenyje, pačio filtro dydžio ir užpildo kiekio.

Kaip veikia vandens filtras su chemine regeneracija backwash

Atbulinis plovimas (backwash)

Tokio tipo filtruose, kurie filtruoja vandenį jonų mainų principu, šis ciklas (backwash) yra išankstinis regeneracijos etapas. Neišvalytas vanduo patenka į filtrą per įėjimą, teka centriniu vamzdžiu žemyn link apatinio skirstytuvo. Tokiu būdu įkrova yra "kedenama". Nešvarus vanduo patenka į kanalizaciją.

Kaip veikia filtras su chemine regeneracija brine

Cheminė regeneracija (Brine)

Kai užpildas būna gerai "atkedentas" filtras pradeda tirpalo (druskos koncentrato) traukimą iš druskos bako. Vanduo atiteka per įėjimą, bet leidžiasi ne centriniu vamzdžiu, o aplink jį - per visą filtravimo užpildo plotą. Taip pat atitekėjęs vanduo yra maišomas su tirpalu, kuris yra traukiamas iš druskos bako. Valdymo vožtuvas atitinkamu santykiu atskiedžia tirpalą su įeinančiu vandeniu. Gautas druskos tirpalo ir vandens mišinys pradeda tekėti per filtruojančio užpildo sluoksnį. Tokiu būdu visi elementai, kurie buvo prilipę prie užpildo, atsipalaiduoja nuo jo. Vanduo yra traukiamas centriniu vamzdžiu į viršų (vožtuvą), o iš jo yra išmetamas į kanalizaciją. Po to, kai būna ištrauktas visas tirpalas, vandens filtras atlieka lygiai ta pačią funkciją, tik be koncentrato. Tik su vandeniu. Tokiu būdu nuo užpildo yra nuplaunamas likęs druskos koncentratas tam, jog neliktų jo pėdsakų. Druska į jūsų būsto vandens sistema nepatenka!

Kaip veikia vandens filtrai su chemine regeneracija rinse

Suspaudimas and skalavimas (rinse)

Vanduo įteka ta pačia kryptimi, kaip ir darbinio vandens filtravimo režimo metu, tačiau vanduo išteka ne į sistemą (jūsų būstą), o į kanalizaciją. Šios operacijos paskirtis – išleisti į kanalizaciją likusius nešvarumus ir suspausti filtravimo užpildą. Suspaustas užpildas sutankėja, o tai reiškia, jog įkrovoje nelieka tarpų, dėl kurių galėtu suprastėti vandens filtravimas.

Druskos tirpalo paruošimas (fill)

Šio ciklo metu druskos bakas yra pripildomas vandeniu. Filtro užpilamo vandens lygis priklauso nuo pačio užpildo ir perteklinių elementų kiekio. Iš pradžių tirpalas būna mažos koncentracijos. Taip yra dėl to, nes reikia laiko, jog vanduo ištirpintų druską. Tirpstant druskai (jos visuomet turi būti talpykloje), pasiekiama maksimali tirpalo koncentracija.

Apibendrinant, filtravimo sistemas galima išskirti į dvi grupes: 

  • Filtravimas atliekamas be jonų mainų proceso
  • Filtravimas atliekamas jonų mainų būdu

Filtrai, kurie neatlieka jonų mainų, atsiplauna įvadinio slėgio pagalba, o filtrai, valantys vandenį jonų mainų pagalba, naudoja ne tik įvadinį slėgį, bet ir druskos tirpalą.

Daugelis mano, jog būtent druska valo vandenį, tačiau taip nėra. Ji tik padeda atkurti pradinę vandens filtrų užpildų filtravimo gebą. Taip pat verta paminėti, jog druska į jūsų vandens sistemą būste NEPATENKA, jei naudosite filtrus pagal instrukciją! Tai yra – nenaudosite vandens atsiplovimo metu. Atsiplovimo metu filtrai tiekia vandenį į sistemą, tačiau jis būna nevalytas. Toks, kaip be filtrų. Todėl įprastai vandens filtrai būna suprogramuoti taip, jog atsiplautų nakties metu. Dažniausiai nakties metu žmonės nenaudoja vandens, o tai reiškia, jog atsiplovimo metu į sistemą nepateks nefiltruoto vandens.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Cart
en_USEnglish
Scroll to Top