Apie užpildą
Vandens filtrų užpildas nuo kalkių ir geležies Multisorb M – tai daugiafunkcinė vandens filtravimo medžiaga, sudaryta iš kelių skirtingų filtravimo terpių. Multisorb M šalina vandens kietumą (kalkes), geležį, manganą ir organines medžiagas (vandens spalvotumą) jonų mainų būdu, taip pat atlieka oksidacijos ir adsorbcijos procesus, kurie padeda užtikrinti aukščiausio lygio filtraciją.
Veikimo principas
Vandens minkštinimas yra atliekamas jonų mainų būdu, kai kalcio ir magnio jonai (jie sukuria vandens kietumą) būna pašalinami iš tiekiamo vandens . Šio proceso metu kietas vanduo teka pro vandens minkštimo filtro dervų sluoksnį. Jame kalcio ir magnio jonai yra pakeičiami natrio arba kalio jonais, kad vanduo būtų minkštesnis. Vandeniui tekant vandens filtrų užpildu nuo kalkių ir geležies Multisorb M, kietumo jonai prilimpa prie jo, o vietoj jų išsiskiria natrio arba kalio jonai. Todėl nuo minkštinto vandens nebesikaupia apnašos (kalkės), jo paliekamas apnašas yra žymiai lengviau valyti! Katalitiniai absorbentai oksiduoja tirpią geležį ir manganą į netirpias formas, kurios vėliau yra išfiltruojamos iš vandens. Be to, terpėje esantys specializuoti absorbentai absorbuoja organinius junginius, taip pagerindami bendrą vandens kokybę (dažnu atveju pašalina gelsvą spalvą). Laikui bėgant užpildas prisisotina prieš tai išvardytomis medžiagomis, todėl jį reikia regeneruoti koncentruotu druskos tirpalu. Tirpalas atpalaiduoja sukauptas medžiagas nuo vandens filtro užpildo, kurios atsiplovimo metu būna pašalinamos į kanalizaciją. Šis metodas užtikrina nuolatinį minkšto ir nugeležinto vandens tiekimą, sumažindamas įprastas problemas, susijusias su kietu, geležingu vandeniu tiek gyvenamosiose, tiek pramoninėse patalpose.
Eksploatavimas
Atliekant atbulinį atsiplovimą, dervos sluoksnis išsiplečia 50-70 % tūrio bent 10-15 minučių. Tuo metu užpildas būna “atkedenamas”, kad būtų užtikrintas geresnis druskos tirpalo įsisavinimas atsiplovimo metu. Todėl santykis tarp užpildo kiekio ir vandens filtro kolonos, į kurią bus pilamas užpildas, yra itin svarbus, nes nugeležinimo ir minkštinimo užpildas Multisorb M turi turėti erdvės “plėstis” kolonoje atsiplovimo metu. Teisingas užpildo kiekio ir filtravimo kolonos santykis leis užtikrinti patikimą ir ilgą eksploatacijos laiką. Tuomet prasideda svarbiausia operacija – druskos traukimas. Koncentruotas druskos tirpalas būna lašinamas ant užpildo. Tirpalas, tekėdamas per užpildą, “paleidžia” savyje sukauptas kalcio, magnio, geležies, mangano, organikos priemaišas ir šalina jas į kanalizaciją. Likusių operacijų metu užpildas vėl yra “kedenamas” ir suspaudžiamas, kad neliktų druskos pėdsakų. Svarbu paminėti, druska į sistema nepatenka ir jos pėdsakų nejausite. Užpildo atsiplovimo metu amerikietiški filtrai tiekia vandenį atidarę vidinę apėjimo liniją (kinų gamybos filtrai dažnai visiškai uždaro vandenį ir name jo nelieka) tam, jog druska nepatektų į sistemą.
Privalumai
Vandens nugeležinimo ir minkštinimo užpildas turi daug privalumų. Pavyzdžiui, vamzdžiuose ir prietaisuose nesikaupia kalkių ir geležies apnašos, o tai gali prailginti jų tarnavimo laiką ir padidinti efektyvumą (elektriniai boileriai). Minkštintas vanduo sumažina muilo ir ploviklių reikiamą kiekį, todėl indai, skalbiniai ir oda tampa švaresni, taip pat sutaupomi išlaidų kaštai toms priemonėms. Verta paminėti, jog esant nemaloniam vandens atspalviui, šis būna pašalintas. Didžiausias privalumas yra tas, jog nereikia atskirų filtravimo sistemų (nugeležinimo + minkštinimo filtrų), kas kainuoja brangiai. Na ir paskutinis, bet ne ką mažiau reikšmingas privalumas yra tas, jog filtras yra tik vienas. Sutaupoma vieta (vietoj įprastų trijų kolonų, užtenka vienos), kas dabartinėse kompaktiškose katilinėse yra itin aktuali ir gedimo atveju reikia tvarkyti vieną, o ne tris filtrus, kas sumažina ateities išlaidas, jei filtras sugestų.
Trūkumai
Pagrindinis šio užpildo trūkumas yra tas, jog jis nešalina sieros vandenilio (supuvusio kiaušinio) kvapo, ką daro kiti nugeležinimo filtro užpildai (kita vertus, nugeležinimo užpildai neminkština vandens). Todėl, esant nemaloniam kvapui, reiktų statyti atskirą filtro korpusą su kasete nuo kvapų. Toliau, jonų mainų proceso metu vanduo prisisotina natriu, todėl esant labai dideliam šalinamų kalkių kiekiui vandenyje (~13mg-ekv/ltr ir daugiau), natrio koncentracija gali pakilti virš higienos normų leistinos ribos. Tokio vandens nerekomenduojama gerti. Tačiau šį trukumą turi visi minkštinimo užpildai, tai nėra būtent šio užpildo išskirtinis trūkumas. Dar vienas dalykas yra priežiūra. Tam, kad vandens minkštinimo įrenginys veiktų tvarkingai, reikės nuolatinio vandens filtrų druskos papildymo. Jos suvartojimas priklausys nuo realių sunaudotų vandens kiekių ir kalkių kiekio vandenyje. Pavyzdžiui, vienos pakuotės 25kg druskos, grubiai užtenka 25m3 vandens, kai įtekančiame vandenyje bendrasis kietumas siekia 10mg-ekv/ltr. Jei vandenyje bendras kietumo rodiklis yra 6mg-ekv/ltr, tuomet druskos pakuotės užtenka net 35m3. Druskos suvartojimas priklauso nuo sunaudoto vandens kiekio, galima sakyti, jog suvartojant mažiau vandens, druską reiks pilti rečiau. Ir priešingai, sunaudojant daugiau – dažniau. Nepaisant šių trūkumų, daugelis mano, kad sumažėjusios priežiūros ir pagerėjusi vandens kokybės nauda nusveria šiuos galimus trūkumus.
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.